Jak vybrat tu správnou vodováhu?

Jak vybrat tu správnou vodováhu?

Nevíte si rady při výběru vodováhy? Možná Vám pomůže tento článek.

Vodováha

vodováha

Vodováha je zařízení pro určení vodorovné polohy. Využívá se zde fyzikálních vlastnosti kapalin. Jednou z těchto vlastností, kterou vodováha využívá je, že hladina kapaliny v klidm stavu je vždy vodorovná. Proto se vzduchová bublinka v libele srovná na střed. S tím je spojena také nestlačitelnost kapalin. Další vlastností je výška hladiny kapaliny ve spojených nádobách, ta je vždy stejná. Této vlastnosti se využívá například u hadicové vodováhy.

Díky těmto vlastnostem můžeme právě pomocí vodováhy určit téměř přesnou rovinu nebo vyrovnat vzdálené body. Vodováhy se vyrábějí v různých provedeních, různých délkách a samozřejmě v různé kvalitě. Výběr správné vodováhy závisí především na činnosti, pro kterou ji pořizujete.

Nejdůležitější součást každé vodováhy je libela.

Libela

Pokud chceme kvalitní a přesnou vodováhu měli bychom se zaměřit na:

1. kvalitu zpracování libely

  • Je vyrobena z nerozbitného nebo obyčejného skla?
  • Jak je zasazena do těla vodováhy?
  • Bude „bublinka“ při nárazu kompaktní nebo se rozpadne na malé bublinky?
  • Je antistatická?

 Libela

2. čitelnost libely

  • to znamená, zda pro Vás bude snadné a rychlé správně určit pozici „bublinky“ (například i za šera) - fosforeskující povrch libely.

Délka vodováhy

Délky vodováhyDélka vodováhy závisí na použití vodováhy. V domácnosti nejčastěji využijete vodováhy do délky 1 metru. Pokud sestavujete například nábytek, určitě se hodí délka od 20 do 60 cm. Bude se Vám s ní lépe manipulovat. Případně můžete použít minivodováhu (několik centimetrů).

Pro použití na stavbách a jinde, kde je potřeba proměřit větší vzdálenosti je vhodná vodováha delší (od 1 metru) nebo hadicová vodováha.

Přesnost měření vodováhy

Přesnost vodováhyTolerance měření se u vodováhy udává v mm/m nebo ve stupních. Pohybuje se od 0,25 mm/m (0,014°) až po 2 mm/m. Pozor! Tolerance se liší při měření ve standardní a obrácené poloze! V obrácené poloze není měření tak přesné, protože při výrobě vodováhy je libela srovnávána s hlavní měřící plochou.

Vodováhy, které mají toleranci měření větší než 1 mm/m (0,057°) se hodí pouze na malé domácí vyvažování (obrázky apod.). Vodováhy s tolerancí 0,50 (0,029°) a méně, jsou pak vhodné pro práci, kde je zapotřebí vysoké přesnosti.

Druhy vodováh

Profilové vodováhy

Profilová vodováhaNejčastěji používané vodováhy. Jejich tělo je vyrobeno z profilů obdélníkového tvaru. To může být prolisované do tvaru písmene X. Nebo se může jednat o vodováhy z profilů tvaru písmene I. Výhodou těchto vodováh je poměrně vysoká pevnost a nižší váha (závisí na síle použitého profilu).

 

Precizní vodováhy

Precizní vodováhyVelký, extra silný hliníkový profil s maximální stabilitou. Mají vysokou citlivost. Vyznačují se největší přesností. Používají se zejména v interiérové výstavbě (rámy dveří, oken...).

 

 

Vodováhy z hliníkové slitiny

Vodováha z hliníkové slitinyMají robustní a těžké tělo z litého hliníku s frézovanou měřící plochou. Používají se v náročných podmínkách, kde je potřeba, aby vodováha odolávala velkému namáhání.

 

 

Plastové vodováhy

Plastová vodováhaJejich výhodou je nízká hmotnost. Díky svému povrchu se používají například při pokládání dlažby nebo kameniny (vodováha nezanechává žádné známky použití).

 

 

Mini vodováhy

Mini vodováhaJsou v podstatě kapesní vodováhy. Výhodou je, že je máte vždy po ruce. Využijete je zejména na místech, kde použití dlouhé vodováhy je nepraktické nebo zbytečné.

 

 

Hadicové vodováhy "šlaufky"

Jsou přesnějšíHadicová vodováha na velké vzdálenosti. Používají se zejména ve stavebnictví pro vyrovnávání dvou vzdálených bodů.

 

 

 

Magnetické vodováhy

Magnetická vodováhaPoužijete je všude tam, kde vyrovnávané prvky obsahují feromagnetickou látku (želMagnetická vodováha 2ezo...) a Vy potřebujete obě ruce volné. U magnetických vodováh je určující síla, druh a umístění magnetu. U kvalitnějších vodováh se již nepoužívají klasické pólové magnety (špatná přídržná síla na materiálech s povrchovou úpravou), ale používají se extra silné neodymové magnety. Také se upustilo od zabudování magnetů přímo do měřící plochy (slabší přídržná síla ve výřezu a problém s čištěním výřezu). Magnety se umísťují z boku vodováhy. Měřící plocha zůstává rovná.

Digitální vodováhy

Digitální vodováhaDigitální vodováhy mají kromě libely také zabudovaný digitální modul s displejem, který ukazuje aktuální sklon ve stupních, procentech nebo v mm/m. Jsou často vybaveny také zařízením pro přenos dat (například bluetooth). Jsou velice přesné.

 

 

Laserové vodováhy

Laserová vodováhaVětšinou se jedná o digitální vodováhy, které jsou doplněné o laserový paprsek. Pomocí paprsku pak můžete promítat rovinu na stěnu.

 

 

 

 

 

Doufáme, že Vám náš článek pomohl v rozhodování při nákupu vodováhy.

Tým Na-měření.cz